Interesujące zajęcia w module przyrodniczym ZPR

W lutym 2019 r. zakończyły się zajęcia w module przyrodniczym Zintegrowanego planowania rozwoju.

Wśród pracowników zewnętrznych prowadzących zajęcia w ramach tego modułu byli m.in. pan Daniel Lisek – naczelnik Wydziału Przyrody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, pani  Agnieszka Podgórska z Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu oraz pan Marcin Wróbel – przedstawiciel Quadran Polska, spółki działającej w obszarze OZE.

Tematyka zajęć laboratoryjnych obejmowała praktyczny wymiar kształtowania i ochrony środowiska, przyrodnicze uwarunkowania planowania rozwoju, a także rozwój zrównoważony (na przykładzie decyzji lokalizacyjnych farm wiatrowych). Celem jednego z wykonywanych projektów było wykonanie studium regulacji zagospodarowania struktury przestrzenno-funkcjonalnej osiedla wiejskiego z zachowaniem walorów przyrodniczych i krajobrazu kulturowego. W innym ćwiczeniu studenci pracowali z mapami i analizowali zasoby przyrodnicze, system obszarów chronionych oraz zagrożeń występujących na terenie wybranej gminy. Na tej podstawie określano potencjały i zagrożenia dla rozwoju wybranych dziedzin lokalnej gospodarki.

Studenci odwiedzili też gospodarstwo rolne Państwa Sylwii i Antoniego Kaczmarków położone w północnej części Poznania oraz uczestniczyli w spacerze eksploracyjnym zorganizowanym na terenach użytkowanych rolniczo w obrębie Moraska. Poznawali uwarunkowania determinujące funkcjonowanie współczesnego rolnictwa oraz analizowali ich wpływ na poziom produkcji rolnej.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z zajęć przeprowadzonych w ramach tego modułu.